Strona główna

Forum.oPio.pl

!!! UWAGA !!!

Chwilowo niezarejestrowani użytkownicy mogą tylko czytać posty, by pisać należy się zalogować.

(Forum jest niemoderowane i dostępne dla gości. Liczymy zatem na Twoją kulturę.)  e_wroblewska
Użytkownik

Fresh Boarder
Posty: 3
graphgraph
Oklaski: 3  
dzieci w kościele - 2010/06/07 00:33 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus Jest pewna sprawa, a właściwie problem, który muszę poruszyć. Chciałabym usłyszeć, a właściwie przeczytać jak można tę kwestię rozwiązać. Chodzi mi mianowicie o rodziców, którzy przychodzą na Eucharystię z małymi dziećmi. Nie mam nic przeciwko dzieciom, które są grzeczne i w miarę nie przeszkadzają, ale coraz częściej spotykam się z sytuacją, gdy półtoraroczne, dwuletnie, trzyletnie maluchy chodzą po całym kościele, krzyczą, biegają, płaczą, a rodzice nie zwracają na to najmniejszej uwagi, więcej chodzą za tymi dziećmi i wyglądają na bardzo zadowolonych. Myślę nawet, że jest to forma spaceru z dzieckiem. Wszystko dzieje się oczywiście podczas Mszy Świętej. Zupełnie nie zwracają uwagi na to, że innym ludziom takie zachowanie przeszkadza, że potrzebne jest skupienie do modlitwy, niektórym bardziej, niektórym mniej, ale jednak potrzebne. Poza tym po prostu kultura wymaga, aby zwracać też uwagę na innych. Uważam, że należy takim rodzicom uświadamiać i mówić (również z ambony), że są Msze święte dla dzieci, wtedy cały kościół jest do dyspozycji rodzin i liturgia jest sprawowana dla nich, że rodzice uciążliwych dzieci mają możliwość zajęcia miejsca bliżej wyjścia, by głos dzieci nie zagłuszał słów Księdza (jak to nierzadko się zdarza). Ja rozumiem, że Pan Jezus powiedział "Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie", rozumiem, że Księża w obecnych czasach, gdy rodzina jest zagrożona bardzo cieszą się, że na Mszę świętą przychodzą rodzice z dziećmi, ale uważam, że nie należy przekraczać pewnych granic, że nie można z uśmiechem patrzeć jak nieodpowiedzialnie zachowują się tacy, najczęściej, młodzi rodzice. To jasne jak słońce, że są wpatrzeni w swoje skądinąd piękne pociechy, ale my ( w tym ja) mamy prawo do skupienia w kościele, do modlitwy w ciszy i to moje prawo również powinno być szanowane. Księża nie zwracają na ten problem najmniejszej uwagi, a myślę że powinni. Ostatnio już na każdej Mszy świętej, rano, wieczorem są naprawdę przeszkadzające dzieci. Proszę mnie źle nie zrozumieć, ale kultura również obowiązuje w Kościele. Ja pracuję w szkole i naprawdę mam bardzo dużo cierpliwości dla dzieci, ale czasem rodziców też trzeba wychowywać.
  | | Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
Wojtek
Użytkownik

Senior Boarder
Posty: 45
graphgraph
Oklaski: 6  
Odp:dzieci w kościele - 2010/06/19 16:36 Poruszona przez Panią sprawa była dosyć szeroko omawiana w wątku zachowanie parafian podczas nabozeństwa. Proszę przeczytać tę dyskusję, co wcale nie przeszkadza, by temat podjąć na nowo.
  | | Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
krzysiek
Użytkownik

Fresh Boarder
Posty: 1
graphgraph
Oklaski: 0  
Odp:dzieci w kościele - 2010/06/20 23:49 Jestem ojcem dwóch córek - 1 i 3 lata i nie mogę przychodzić do naszego kościoła bo: msze są za krótkie oraz brak śpiewu na mszy świętej!!!
Nie rozumiem jak można przychodzić do Ojca i chcieć być tam jak najkrócej i nie cieszyć się jego radością.
Dlaczego nie śpiewamy - wstydzimy się?

Popełniałem i popełniam błędy w wychowaniu swoich córek. za dużo pozwalałem swojej starszej córce w kościele. Przepraszam - moja wina. Teraz gdy jest nasz już czworo to jest mi łatwiej. Umiem poradzić sobie z córką - ale rozumiem rodziców którzy nie umieją ( albo nie wiedzą ) na ile mogą pozwolić dziecku w kościele.

Chcę tylko podzielić się z słowami mojej córki. Zawsze gdy widzi krzyż mówi - O nasz TATA! Zawstydza mnie bo jej wiara jest większa niż moja. Chcę chodzić do kościoła całą rodziną i chcę się umieć modlić jak moja 3 letnia córka.
Wiem, że w kościele jest miejsce dla każdego - chcę tylko powiedzieć, że często gdy ja próbuję uspokoić córkę trwa to długo ( głośno ) ale gdy mojej córce zwróciła uwagę Pani siedząca obok mnie moja córka od razu zamilkła.
Proszę więc o dłuższe msze i śpiew - abyśmy mieli więcej czasu na wspólne wychowywanie się i mieli więcej czasu na budowanie Kościoła.
  | | Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
e_wroblewska
Użytkownik

Fresh Boarder
Posty: 3
graphgraph
Oklaski: 3  
Odp:dzieci w kościele - 2010/06/23 22:03 Dzień dobry
Myślę, że nie można porównać Pana wiary i dziecka, to jednak trochę inny poziom, oczywiście że rodziny mogą i powinny uczestniczyć we Mszy św, ale ja pisałam że są Msze święte dla dzieci i można przychodzić ze swoimi pociechami, natomiast traktowanie bycia na Eucharystii jako spaceru i formy rozrywki czy zaprezentowania dzieci to chyba pomyłka. A ja pisałam głównie o takich sytuacjach. Nie jest zręcznie zwracać dziecku uwagę, gdy obok stoi rodzic, to jednak zadanie rodziców, by poradzić sobie ze swoim dzieckiem, a jak się nie da to zawsze można wyjść na chwilę z Kościoła zamiast przez dobrych kilka minut walczyć z maluchem i (niestety) przeszkadzać innym. Z pozdrowieniami i poważaniem Anna Wróblewska
  | | Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
kowal17
Użytkownik

Fresh Boarder
Posty: 2
graphgraph
Oklaski: -1  
Odp:dzieci w kościele - 2013/04/12 23:47 Szanowni Forumowicze parafianie jak sądzę Ignacego. Rozumiem, że zachowanie dzieci może wam przeszkadzać. Jednak musicie się pogodzić z kilkoma faktami, będzie wam łatwiej. Dzieci są, jak sądze były, każdy z forumowiczów był przecież dzieckiem jak sądzę również będą. Najstarsza moja córka idzie w tym roku do komunii, więc muszę brać udział w mszach świętych dla dzieci komunijnych. Dzieci w wieku 1,5 roku i 3 lat nie są zbyt cierpliwe i nie znoszą całej mszy w ciszy i spokoju. Staramy się jak możemy, ale nie znamy innych metod niż tłumaczenie dzieciom jak powinny się zachować.
Jednak w tym wieku dzieci nie pojmują pewnych rzeczy. Oczywiście możemy bić dzieci, związać i zakneblować, tylko co to ma wspólnego z kościołem. Co wydaje mi się dziwne, Ignacy również nie pojmuje, że niektóre dzieci nie muszą wytrzymać całej mszy. Aha dla jasności chodzi o zachowanie dzieci na mszy .... dla dzieci!!!!. Także Ignacy proszę wykaż zrozumienie, nie każ mi wychodzić podczas mszy na spacer, przyjmij zachowanie dzieci jak dar Boga dla Ciebie. Z tym samym apelem zwracam się do osób, które nie akceptują obecności dzieci. Nie wypychajcie dzieci z kościoła, kościół jest również dla nich.
  | | Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
e_wroblewska
Użytkownik

Fresh Boarder
Posty: 3
graphgraph
Oklaski: 3  
Odp:dzieci w kościele - 2013/04/13 05:29 Krótka odpowiedź na nowy post, gdyż temat mnie mocno zajmuje. Mam nieodparte wrażenie, że piszemy o dwóch różnych sytuacjach. Obecność w Kościele dzieci jak najbardziej tak, ale po pierwsze są msze dla dzieci i jeśli ktoś na taką mszę się wybiera to ma chyba świadomość, że maluchów będzie dużo i nie oczekuje ciszy i skupienia w świątyni, a po drugie zachowanie dzieci na pozostałych mszach, jeśli jest mocno uciążliwe dla innych (bo przecież są różne dzieci-spokojniejsze i mniej spokojne) to Rodzice powinni jakoś zareagować, nawet wyjściem na chwilę z Kościoła, aby dziecko wyciszyć i uspokoić, z szacunku dla innych uczestniczących w Eucharystii. Wydaje mi się to tak proste i logiczne, że nic dodać, nic ująć. Nikt nie wyrzuca dzieci z Kościoła, ale każdy ma prawo znaleźć w tym miejscu możliwość wyciszenia się (szczególnie na mszy św.) Pozdrawiam
  | | Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
kowal17
Użytkownik

Fresh Boarder
Posty: 2
graphgraph
Oklaski: -1  
Odp:dzieci w kościele - 2013/04/21 08:26 Dzieci w Kościele u Ignacego nie są TOLEROWANE również na mszach dla dzieci, z takiej zostałem wyproszony. Nie ma więc znaczenia na jaką mszę idziemy. Te dla dzieci różnią się jedynie rozdawaniem nagród w postaci pistolecików na wodę i niczym więcej. Ignacy jest osobą wybitnie nie stworzoną do kontaktów z dziećmi, więc i swoich parafian tego uczy.
  | | Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
PiotrQ
Użytkownik

Junior Boarder
Posty: 8
graphgraph
Oklaski: 7  
Odp:dzieci w kościele - 2013/04/21 15:03 Polecam: http://www.deon.pl/inteligentne-zycie/wychowanie-dziecka/art,236,czy-w-kosciele-dzieci-sie- nudza.html.

A Ksiądz Ignacy, Proboszcz parafii, jest dla dzieci bardzo pobłażliwy. Nie jest pobłażliwy dla rodziców nie rozumiejących po co przyprowadzili swoje dzieci do kościoła. Na Mszę św., na spotkanie z Bogiem i innymi, którzy chcą się z Nim spotkać.

Myślę, że gdy rodzice wiedzą i wierzą, to ich dzieci też są na Mszy św. świadomie, stosownie do swojego wieku.
Pozdrawiam

Piotr Kulesza
  | | Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
Parafia Rzymsko-Katolicka sw. Ojca Pio